Artykuły

70 lat posługi salezjanów w parafii

ksiazka1  Z okazji 70-lecia pracy apostolskiej salezjanów na wrocławskim Ołbinie, wydano książkę pt.:„Dzieje kościoła i parafii św. Michała Archanioła na Wrocławskim Ołbinie”.
Książka zawiera bogato ilustrowane materiały z konferencji naukowej, która miała miejsce we Wrocławiu, 28-29 kwietnia 2017 rok.


konferencja1 Film1

"Od Benedyktynów i premonstratensów do salezjanów"
- konferencja naukowa (lista referatów

 

W dniach 28-29 kwietnia odbyła się uroczystość jubileuszowa 70 - lecia obecności salezjanów na wrocławskim Ołbinie.

     Pierwsza część świętowania miała miejsce na Uniwersytecie Wrocławskim (aula Instytutu Historycznego) i składała się z wykładów historycznych, w czasie których zostały omówione m.in. następujące tematy: Archeologia w parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu (dr KRZYSZTOF DEMIDZIUK); Piotr Włost, benedyktyni czy norbertanie? Dylematy wokół atrybucji portalu z opactwa na Ołbinie (prof. dr hab. inż. arch. MAŁGORZATA CHOROWSKA); Rzeźba romańska wrocławskiego Ołbina (dr JACEK WITKOWSKI) oraz „Ave crux spes unica” – kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża przy kościele św. Michała we Wrocławiu (dr DARIUSZ GALEWSKI).
 
     Drugi dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy św. w kościele p.w. św. Michała Archanioła. Liturgii przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Komentując Słowo Boże odczytane podczas Mszy św.: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom...”, Metropolita zauważył, że może ono chronić m.in.. przed powierzchownym spojrzeniem na Jubileusz parafii – To, co najważniejsze, zostaje zakryte przed oczami mądrych i roztropnych – mówił, tłumacząc, że to nie pochwała braku wiedzy czy niedocenianie roli rozumu. I on ma swoje znaczenie w spotkaniu człowieka z wiarą. Jednak tego, co istotne, nie dostrzega człowiek pyszny, który uważa siebie za roztropnego, mądrego, kto liczy tylko na własne zdolności.
 
– Współczesny świat w wielu dziedzinach cierpi na megalomanię. Wciąż podkreśla się, że trzeba być najlepszym, najskuteczniejszym, najsilniejszym, najmądrzejszym, ze słabi są bez szans na osiągnięciu jakiegokolwiek sukcesu – zauważył. Nawet ludzie Kościoła, którzy chcą, by Ewangelia była głoszona, mogą ulec pokusie takiego sposobu myślenia, zastanawiania się, czy jesteśmy „wystarczająco silni”, czy mamy wystarczające środki, by być skuteczni w docieraniu do ludzi z naszym przekazem. – Po przeczytaniu tego fragmentu Ewangelii powinniśmy sobie zadać pytanie, które może nas zaskoczyć: czy jesteśmy wystarczająco słabi, by zdecydować się na świadczenie o Bogu wobec świata? Nie wystarczająco wielcy, mocni, ale wystarczająco mali. Bóg nie jest w stanie działać przez tych, którzy uważają siebie za mocnych, bo tacy ulegają pokusie głoszenia siebie, tego, co sami uważają za ważne – mówił metropolita, podkreślając, że Bóg zawsze posługiwał się tym, co małe w oczach świata. Przypomniał postać Edyty Stein – związanej z kościołem św. Michała Archanioła – która, będąc osobą o wielkim intelekcie, miała świadomość, że Tym, który działa, jest Bóg; że przed Nim ważna jest prostota. Abp Józef zauważył, że podczas jubileuszowych obchodów – wspominania faktów, wydarzeń, nazw – można wśród naukowych rozważań nie dostrzec tego, co najważniejsze: ludzi, którzy w tym kościele, w tej parafii przyjmowali sakramenty, którzy tu spotykali Boga, kapłanów tu posługujących i wiernych – ich relacji z Panem, której nie da się zmierzyć. Jubileusz parafii to także czas zaczynania od nowa, spoglądania w przyszłość. Przypada w czasie, gdy Kościół żyje hasłem: „Idźcie i głoście”. Co mamy głosić? – Dziś zadaniem Kościoła jest dać ludziom odczuć, że Bóg jest Ojcem, pozwolić doświadczyć Boga, jako Ojca, który daje nam wszystko – dodał abp Józef. Zachęcał również do wdzięczności za dar przynależności do tej właśnie parafii, za dar korzystania z posługi pracujących tu salezjanów. Zachęcił do pamięci o tych, którzy żyją gdzie indziej, w miejscach naznaczonych cierpieniem, prześladowaniami. Jednym ze sposobów przeżywania jubileuszu może być włączenie się w akcję „Dar dla Aleppo”.
 
     Po Mszy św. odbyła się cześć konferencyjna, w czasie której  wystąpili m.in. dr ANNA SUTOWICZ, Towarzystwo Salezjańskie w dziele odbudowy kościoła i parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu (1947 -1966); mgr MAGDALENA MILCZANOWSKA, Dzieje salezjańskiej parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu w latach 1975-1997; 
ks. mgr JAN GONDRO SDB, Dzieje salezjańskiej  parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu w latach 1997-2007; dr inż. MACIEJ OZIEMBŁOWSKI, Fotografie kościoła i życia parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu do 1989 roku.
[ks.J.Gondro]