Na skwerze u zbiegu ulic Prusa i kardynała Wyszyńskiego stoi Europejski Krzyż Pokoju. Składa się on z dwóch części: drewnianej i metalowej. W częsci drewnianej wbite jest 365 gwoździ, które symbolizują cierpienie jakie codzinnie dotyka ludzi. Część metalowa zawiera inskrypcję w języku hebrajskim i polskim, a są to słowa Psalmu 31: “Ojcze, w ręce Twoje oddaję ducha mojego”. Krzyż upamiętnia ofiary II wojny światowej, a w szczególności świętą Edytę Stein – siostrę Teresę Benedyktę od Krzyża, karmelitankę żydowskiego pochodzenia zabitą w obozie zagłady.
Autorem 3,5 metrowego monumentu jest austryjacki rzeźbiarz Helmut Strobl. Jest to kopia krzyża, który wykonał on do Kaplicy Pokoju w tyrolskiej miejscowości Patsch k. Innsbrucku. Zanim krzyż stanął w kaplicy artysta odwiedził z nim siedem miast związanych z życiem Edyty Stein: Kolonię, Echt, Berlin, Drezno, Wrocław, Oświęcim, Wiedeń i Innsbruck, prezentując projekt pt. “Europa Friedenkreuz – geweiht der Europafriedensheiligen Edith Stein. 365 Gedenk-Minuten”
W czasie ekspozycji dzieła we Wrocławiu (6 maja 2007) ówczesny pezydent miasta Rafał Dutkiewicz poprosił artystę o wykonanie kopii krzyża dla Wrocławia, miejsca urodzin Edyty Stein. I tak staraniem władz miasta oraz Towarzystwa im. Edyty Stein, Europejski Krzyż Pokoju stanął na skwerze u zbiegu ul. B.Prusa i kardynała S.Wyszyńskiego we wrześniu 2008 roku.