Liturgie i Sakramenty
Liturgia
Pojęcie “liturgia” oznaczało pierwotnie “dzieło publiczne”, “służbę pełnioną przez lud lub na rzecz ludu”. W tradycji chrześcijańskiej pojęcie to oznacza, że Lud Boży uczestniczy w “dziele Bożym”. (por. KKK)
Sakramenty
Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – przez te sakramenty otrzymujemy nowe życie w Chrystusie, stajemy się dziećmi Boga.(por. KKK). Na tych sakramentach opiera się wspólne powołanie wszystkich uczniów Chrystusa – powołanie do świętości i do misji ewangelizacji świata.
Chrzest
Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – przez te sakramenty otrzymujemy nowe życie w Chrystusie, stajemy się dziećmi Boga.(por. KKK) Na tych sakramentach opiera się wspólne powołanie wszystkich uczniów Chrystusa – powołanie do świętości i do misji ewangelizacji świata.
Msze Święte
Pojęcie “liturgia” oznaczało pierwotnie “dzieło publiczne”, “służbę pełnioną przez lud lub na rzecz ludu”. W tradycji chrześcijańskiej pojęcie to oznacza, że Lud Boży uczestniczy w “dziele Bożym”. (por. KKK)
Pogrzeb
Wszystkie sakramenty mają na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza nas do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: “Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie”. (por. KKK 1680) Pogrzeb katolicki nie udziela zmarłemu ani sakramentu, ani sakramentaliów; zmarły znajduje się już poza porządkiem ekonomii sakramentalnej. Pogrzeb jest jednak obrzędem liturgicznym Kościoła. Posługa Kościoła powinna jasno wyrażać rzeczywistą łączność ze zmarłym, a także ożywiać uczestnictwo zgormadzonej wspólnoty w brzędach i głosić jej życie wieczne. (por. KKK 1684) Zobacz więcej: Katechizm KK, pogrzeb chrześcijański (Opoka) Pogrzeb katolicki (kościelny) przysługuje zmarłemu chrześcijaninowi, który prowadził życie katolickie. Nie…
Bierzmowanie
Bierzmowanie jest sakramentem, przez który już wcześniej ochrzczeni otrzymują przez namaszczenie czoła i włożenie nań ręki szafarza dar samego Ducha Świętego, a przez namaszczenie charakterem doskonalej łączą się z Kościołem i mocniej są zobowiązani jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem (por. KKK 1285, 1326) Zobacz więcej: Katechizm KK, www.opoka.org.pl Moralny obowiązek przyjęcia bierzmowania.Obowiązek przyjęcia sakramentu bierzmowania zaczyna być aktualny po przystąpieniu do pierwszej Komunii Świętej i osiągnięciu pewnego stopnia dojrzałości. Chociaż Bierzmowanie nie jest ściśle mówiąc sakramentem koniecznym do zbawienia i tym różni się od chrztu, to jednak prawdziwie dojrzałego życia chrześcijańskiego nie da się urzeczywistnić bez…
Komunia Święta
Rodzice, których dzieci mają przystąpić do I Komunii Świętej proszeni są o zgłoszenie się we wrześniu każdego roku do kancelarii parafialnej na indywidualne spotkanie z ks. Proboszczem. “Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” – tak kiedyś powiedział Pan Jezus do Apostołów. To było wspaniałe zaproszenie. Pan Jezus kochał dzieci i chciał, aby były blisko Niego. Wiele razy błogosławił im, a nawet stawiał je starszym za wzór. Mówił, że królestwo Boże należy do takich, którzy stają się podobni do tych najmniejszych. Oczywiście nie znaczy to, że ludzie dorośli mieli na nowo stać się dziećmi, ale że ich serca powinny być czyste, dobre,…
Święcenia
Sakrament Święceń jest jednym z dwóch sakramentów nastawionym na zbawienie innych ludzi, a przez służbę innym przyczynia się także do zbawienia osobistego. Przyjmujący sakrament święceń zostają konsekrowani, by w imię Chrystusa “karmili Kościół słowem i łaską Bożą”. Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej. Zobacz więcej: Katechizm KK, www.opoka.org.pl Jeśli odkrywamy powołanie do życia kapłańskiego lub/i zakonnego, i rozeznaliśmy że taka jest nasza droga -zanim udamy się do seminarium lub klasztoru – kierujemy się najpierw na rozmowę do ks. proboszcza. – świadectwo chrztu…
Małżeństwo
Sakrament Małżeństwa jest jednym z dwóch sakramentów nastawionym na zbawienie innych ludzi, a przez służbę innym przyczynia się także do zbawienia osobistego. Ten sakrament “umacnia i jakby konsekruje małżonków chrześcijańskich do obowiązków i godności ich stanu” Zobacz więcej: Katechizm KK, www.opoka.org.pl Najważniejsze informacje dla narzeczonych: Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni zgłaszają się do Kancelarii Parafialnej /narzeczonej lub narzeczonego/ około 3 miesiące przed planowanym ślubem przynosząc następujące dokumenty: – Jeśli oboje są z poza parafii wymagana zgoda przynajmniej jednego z proboszczów narzeczonej lub narzeczonego.– Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające, że między narzeczonymi nie zachodzą przeszkody prawne do zawarcia kontraktu cywilnego (zaświadczenie jest…
Namaszczenie
Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi, który doświadcza trudności związanych ze stanem ciężkiej choroby lub starości. Stosowny czas na przyjęcie namaszczenia chorych zachodzi wtedy, gdy wierny staje wobec niebezpieczeństwa śmierci z powodu choroby lub starości. Za każdym razem, gdy chrześcijanin zostaje dotknięty ciężką chorobą, może otrzymać święte namaszczenie; również wtedy, gdy już raz je przyjął i nastąpiło nasilenie się choroby.Istota celebracji tego sakramentu polega na namaszczeniu czoła i rąk chorego (w obrządku rzymskim) lub innych części ciała (w obrządkach wschodnich); namaszczeniu towarzyszy modlitwa liturgiczna kapłana – celebransa, który prosi o specjalną łaskę tego sakramentu. (por. KKK 1527-1532) Zobacz więcej: Katechizm KK, www.opoka.org.pl (np.1-źródła, 2-dla kogo, 3-sposób, 4-warunek, 6-wiatyk)…
Spowiedź
Spowiedź – sakrament pokuty i pojednania – sakrament nawrócenia – sakrament przebaczenia – sakrament pojednania Warunki dobrej spowiedzi:1. Rachunek sumienia2. Żal za grzechy3. Mocne postanowienie poprawy4. Szczera spowiedź5. Zadość uczynienie Panu Bogu i Bliźniemu. Zobacz Więcej: Katechizm KK, www.opoka.org.ploraz inne: “Łaska stwierdzona naukowo” Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w kościele św. Michała:– codziennie podczas porannych i niedzielnych Mszy św.– przed wieczorną Mszą św (podczas Adoracji 17-18)