Wszystkie sakramenty mają na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza nas do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: “Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie”. (por. KKK 1680)
Pogrzeb katolicki nie udziela zmarłemu ani sakramentu, ani sakramentaliów; zmarły znajduje się już poza porządkiem ekonomii sakramentalnej. Pogrzeb jest jednak obrzędem liturgicznym Kościoła. Posługa Kościoła powinna jasno wyrażać rzeczywistą łączność ze zmarłym, a także ożywiać uczestnictwo zgormadzonej wspólnoty w brzędach i głosić jej życie wieczne. (por. KKK 1684)
Zobacz więcej: Katechizm KK, pogrzeb chrześcijański (Opoka)
Pogrzeb katolicki (kościelny) przysługuje zmarłemu chrześcijaninowi, który prowadził życie katolickie. Nie można pochować po katolicku: notorycznych odstępców od wiary, heretyków, schizmatyków i jawnych grzeszników, chyba, że przed śmiercią okazali znaki pokuty, skruchy. Pogrzeb chrześcijański jest liturgią, która powinna odzwierciedlać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem oraz wyrażać i umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.
Po uzgodnieniu daty i godziny pogrzebu w biurze cmentarza, bliscy zmarłego zgłaszają się do kancelarii parafialnej, przedstawiając odpis aktu zgonu z USC oraz informację o przyjętych przed śmiercią sakramentach (np. od kapelana szpitalnego).
Zachęcamy usilnie bliskich i przyjaciół zmarłego, aby – będąc w stanie łaski uświęcającej – przyjęli podczas Mszy pogrzebowej Komunię świętą, która jest najcenniejszym darem dla zmarłego.
Zachęcamy także do zatroszczenia się o stałą modlitwę wspólnoty parafialnej w intencji swoich bliskich zmarłych poprzez ofiarowanie w ich intencji Mszy św. (zwłaszcza w 30 dzień po śmierci, w rocznicę śmierci, w dzień imienin) oraz modlitwy różańcowej podczas listopadowych “wypominków”.
Każdy wierny, albo ci, do których należy troska o pogrzeb zmarłego, mogą wybrać inny kościół na pogrzeb niż własny kościół parafialny zmarłego. Potrzebna jest jednak zgoda zarządzającego tym kościołem oraz zawiadomienie własnego proboszcza (w kancelarii należy przedstawić pismo od własnego proboszcza do parafii pogrzebu). Dokumenty wymagane do Pogrzebu Katolickiego:
- akt zgonu
- zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku /Komunii świętej/, jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu /wystawia je kapelan szpitala/
Jeśli ktoś pragnie, aby trumna lub urna była wystawiona w kościele to należy poinformować parafię przed załatwianiem formalności na cmentarzu