Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Św. Michał Archanioł

Św. Michał Archanioł, patron naszej świątyni jest nazywany Księciem aniołów.  Jego imię Mika’el znaczy po hebrajsku “Któż jak Bóg”.

Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i namówił część aniołów do buntu, to Archanioł Michał wystąpił z okrzykiem „Któż jak Bóg” i wypowiedział wojnę szatanom.

Z pism wczesnochrześcijańskich (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) wiemy, że wierzono iż stoi on u wezgłowia umierających i walczy z mocą o duszę w chwili śmieci człowieka, a potem towarzyszy jej na sądzie Bożym. 

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, 
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. 
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy.
A Ty, wodzu niebieskich zastępów, 
szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, 
mocą Bożą strąć do piekła. Amen 
Modlitwa papieża Leona XIII

W Biblii:
 • … książę królestwa Persów sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia jeden dni. Wtedy przybył mi z pomocą Michał, jeden z pierwszych książąt (Dn 10,13)
 • W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze (Dn 12,1)
 • I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło (Ap 12,7-8)

2 Comments

 • Post Author
  Ashton Porter
  Posted 27 kwietnia 2022 at 17:34

  I value the insights and guidance you provide.

 • Post Author
  Ashton Porter
  Posted 28 kwietnia 2022 at 12:58

  Thank you for everything you do.

Comments are closed.